Architekci Bielsko Radzą - Zmiana sposobu użytkowania poddasza

Zapraszamy do lektury

Pracownia architektury
Co słychać w PB+?
Marzec 1, 2017
Dlaczego warto wybrać indywidualny projekt domu
Grudzień 16, 2018
Pokaż wszystkie

Porady architekta: zmiana sposobu użytkowania poddasza

Architekci bielsko biała
Częstym tematem pracy architekta jest zmiana sposobu użytkowania strychu na pomieszczenia mieszkalne, zwana popularnie „adaptacją poddasza”. Chęć wygospodarowania dodatkowej przestrzeni mieszkalnej najczęściej pojawia się w starszych domach, głównie wielopokoleniowych.
Jeżeli Twój strych wymaga zmian zapraszam do przeczytania artykułu. Podpowiadam jak to zrobić, od czego zacząć i jaki w tym procesie będzie miał udział architekt.
Najczęściej można spotkać dwa przypadki wymagające „adaptacji”. Pierwszy wariant, gdy wysokość i gabaryt przestrzeni poddasza pozwala na wygospodarowanie tam funkcjonalnego mieszkania. Drugi, gdy trzeba zmienić całą konstrukcję dachu, podnieść go lub zmienić kąt aby uzyskać odpowiednią wysokość pomieszczenia. Uprawniony architekt przeprowadzi przez cały proces adaptacji jak również podpowie najkorzystniejsze rozwiązanie. Pamiętaj, że sporo robót budowlanych wymaga zgłoszenia do Urzędu lub wykonania projektu budowlanego, nie działaj pochopnie, zwróć się do profesjonalisty.
Na początek konieczna jest wizja w terenie, wykonanie inwentaryzacji oraz ekspertyzy technicznej, która wykaże czy możliwa jest zmiana sposobu użytkowania poddasza. Projektant konstrukcji określi nośność istniejącego stropu, czyli czy nadaje się on do dodatkowych obciążeń jakie wynikną z postawienia dodatkowych ścianek działowych oraz oceni stan techniczny elementów konstrukcyjnych więźby.
Zamierzenie polegające na zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części musi być zgodnie z miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, do dokumentacji przygotowanej przez architekta dołączone zostanie zaświadczenie o zgodności zamierzenia z Planem. Jeżeli brak w tym rejonie MPZP, architekt wystąpi do stosownego Urzędu o wydanie Decyzji o Warunkach Zabudowy. Zarówno w planie jak i w decyzji określona zostanie możliwa do wprowadzenia funkcja na poddaszu (np. mieszkaniowa), podana zostanie dopuszczalna wysokość budynku, kąt dachu oraz ewentualne materiały wykończeniowe.
W zakresie procedury i projektowania do zgłoszenia zamierzenia budowlanego kwalifikuje się:
Zmiana sposobu użytkowania poddasza na lokal mieszkamy gdy pozostawiamy istniejącą konstrukcję dachu, nie ingerujemy w wysokość, kąt nachylenia dachu oraz gabaryty istniejącego budynku. Dokumentację do Urzędu opracuje dla nas architekt z uprawnieniami. W zakresie zgłoszenia możemy, a nierzadko musimy remontować czy wymienić elementy więźby, które nie nadają się do dalszej eksploatacji, uszczelniać pokrycie dachu, wymienić istniejącą stolarkę okienną, naprawić obróbki blacharskie, docieplić więźbę, strop czy ścianki kolankowe, zgodnie z obowiązującą normą izolacyjności przegród budowlanych. W projekcie zmiany sposobu użytkowania architekt rozdysponuje funkcję, podzieli przestrzeń na poszczególne pokoje.
W zakresie procedury i projektowania do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę wraz z projektem budowlanym kwalifikuje się;
Zmiana sposobu użytkowania poddasza na lokal mieszkalny wraz ze zmianą konstrukcji dachu. Najczęściej strych, który chcemy adaptować jest po prostu za niski, a przez to niefunkcjonalny. Wtedy konieczne jest podniesienie całego dachu, poprzez nadbudowanie ścianek kolankowych lub poprzez zmianę kąta i nadbudowanie ścianek. Ingerencja w dach i wysokość oraz gabaryt budynku wymaga projektu budowlanego złożonego do stosownego Urzędu. Pozwolenie na budowę będzie również konieczne w przypadku gdy ingerujemy w konstrukcję obiektu, planujemy wprowadzić nowe wewnętrzne schody na poddasze lub gdy chcemy dobudować np. zewnętrzną klatkę schodową do istniejącego budynku, wprowadzamy nowe otwory okienne a także instalację gazową na poddasze. Projekt przebudowy dachu i całego poddasza opracuje architekt z uprawnianiami. Zaproponuje korzystne rozwiązanie pod względem podziałów funkcjonalnych przestrzeni oraz zadba o proporcje i wygląd elewacji budynku. Decyzji o pozwoleniu na budowę i projektu budowlanego będzie wymagało wprowadzenie nowej więźby z docieplaniem i pokryciem, nowych okien dachowych czy lukarn, w celu doświetlenia poddasza. Elementem składowym projektu budowlanego będą również projekty instalacji wewnętrznych w zakresie instalacji elektrycznych, sanitarnych oraz gazowych.
Architekt złoży wraz z wnioskiem dokumentację do zgłoszenia lub projekt budowlany do pozwolenia na budowę. Po braku sprzeciwu co do zgłoszenia lub wydaniu prawomocnej decyzji można przystąpić do robót budowlanych.
A na końcu przysłowiową wisienką na torcie może być opracowany przez architekt projekt wnętrz nowego poddasza, który nie wymaga żadnych formalności urzędowych. Jest to przestrzeń wymagająca specjalnego traktowania głównie ze względu na obecność trudnych do zagospodarowania skosów i warto rozważyć zainwestowanie w profesjonalną pomoc w aranżacji wnętrza. Efekt współpracy z architekt może Cię naprawdę zaskoczyć!
Jeżeli potrzebujesz pomocy przy zmianie sposobu użytkowania pomieszczeń, przebudowie domu lub aranżacji wnętrz zachęcam do kontaktu!
Źródło zdjęć: unsplash.com