Dlaczego warto wybrać indywidualny projekt domu - PBplus.pl

Zapraszamy do lektury

Architekci bielsko biała
Porady architekta: zmiana sposobu użytkowania poddasza
Październik 22, 2018
Inspiracje wnętrzarskie – końcowe moodboardy do projektu mieszkania
Luty 11, 2019
Pokaż wszystkie

Dlaczego warto wybrać indywidualny projekt domu

Moim ulubionym zleceniem jako architekta jest indywidualny projekt domu jednorodzinnego.
Mimo natłoku tzw. gotowych projektów domów, funkcjonujących na rynku, w dalszym ciągu mam przyjemność projektować autorskie projekty przygotowane i dostosowane bezpośrednio do potrzeb przyszłych Użytkowników.

Czy warto podjąć współpracę z architektem i zlecić projekt indywidualny, a nie decydować się na typowe rozwiązanie? Odpowiedź jest jedna i oczywista. Warto.

Każdy Użytkownik jest niepowtarzalny, unikalny i posiada własne potrzeby. Dom, w którym planuje się mieszkać, najczęściej całe swoje życie, musi być wygodny i „skrojony na miarę” mieszkańców. Projektant na spotkaniach stara się jak najwięcej dowiedzieć dla kogo projektuje, jakie są oczekiwania, gust i budżet Inwestora. Duże, choć często niedoceniane, znaczenie ma kontekst. Ważne jest: jaka jest lokalizacja nieruchomości, jakie widoki będą rozpościerać się z okien domu. Architekt może uwypuklić atuty działki i otoczenia oraz zniwelować niedogodności. Krajobraz, sąsiedztwo a nawet charakterystyczne cechy architektury danego regionu również powinny przekładać się na zewnętrzny wygląd budynku.
Projektant może przygotować zarówno projekt budowlany do pozwolenia na budowę, jak i projekt wykonawczy, w którym szczegółowo rozwiąże zagadnienia projektowe, jest to opcja polecana szczególnie do większych, bardziej skomplikowanych projektów.
Zaraz padnie pytanie ile to kosztuje? Dlaczego rozwiązania typowe są tańsze, dostępne od ręki w internecie? Po pierwsze trzeba wyjaśnić, że tzw. projekt typowy nie jest kompletnym projektem budowlanym zgodnie z przepisami prawa, który można złożyć do urzędu lub starostwa i na jego podstawie budować dom. Jest to dokumentacja wymagająca adaptacji do warunków lokalnych przez uprawnionych architekta, konstruktora i często innych projektantów branżowych. Inwestor płacąc atrakcyjną cenę za projekt typowy, musi liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi za sprawdzeniem i przejęciem odpowiedzialności za poprawność całego projektu przez architekta. Dodatkowo najczęściej zlecane są poprawki, zmiany i korekty w samym projekcie wynikające z funkcjonalności, potrzeb użytkownika jak i warunków lokalnych. To również koszty. I czas. Przy wyborze projektu indywidualnego takie rzeczy rozwiązuje się od podstaw.
Koszt współpracy z architektem to niewielka część kosztów całej budowy. Oczywiście projekt indywidualny nie może być tańszy czy w podobnej cenie jak typowy. Ale nie warto wybierać projektu tańszego od zakupionej do owego domu lodówki czy suszarki, sprzęt agd wymienia się po latach, a domu najczęściej nie. Płaci się przecież za projekt domu, w którym będzie się mieszkało przez długie lata i warto wybrać projekt świadomie.
Do czego wszystkich zachęcam i zapraszam do współpracy przy projektach indywidualnych!